Hebron – CP 29

Kolejny dzień w Hebronie zaczął się dość standardowo – w okolicy „checkpointu” 29 gromadziły się dzieci zmierzające do jednej z okolicznych szkół. Od pewnego czasu „tradycją” w tym miejscu jest rzucanie przez nastolatków kamieniami w kierunku straży granicznej pilnującej punktu kontrolnego, co powoduje odrzucenie granatu hukowego, a niekiedy wystrzelenie kanistra z gazem łzawiącym.

Dziś było jednak nieco inaczej. Choć młodzi, kilkunastoletni chłopcy przygotowywali się do codziennej gry i pakowali kamienie do kieszeni, to żaden z nich nie odważył się rzucić jednego z „pocisków” w stronę „checkpointu”. Straż graniczna mimo to postanowiła rozgonić ferajnę i rozkrzyczane dzieci zagłuszył na chwilę dźwięk granatu hukowego. Po kilkunastu minutach sytuacja się powtórzyła, lecz dodatkowo użyto gazu łzawiącego.

To jednak nie koniec codziennego spektaklu podczas drogi do szkoły. Zanim opadły emocje związane z wybuchem granatów hukowych funkcjonariusze izraelskiej straży granicznej przeprowadzili błyskawiczną akcję i aresztowali dwóch 10-letnich Palestyńczyków. Myli się jednak ten, kto uważa, że byli to chłopcy przygotowujący się do rzucania kamieni. Mohamed Ajad i jego kolega Nur po prostu przyglądali się wydarzeniom i starali się stać na uboczu, by nie wpaść w tarapaty. Jeden z nich nerwowo ściskał w dłoni paczkę chipsów kupionych za kieszonkowe w pobliskim sklepie.

Czym zawinili ci chłopcy by ich aresztować? Czy funkcjonariusze straży granicznej mogli ich pomylić z nastoletnimi kolegami przygotowującymi się do rzucenia kamienia? W końcu czy 10-letni Palestyńczyk jest tak dużym zagrożeniem by go aresztować z karabinem w ręku po uprzednim rzuceniu granatu hukowego pod jego nogi? W Hebronie nikt nie zadaje tych pytań, jutro będzie bowiem nowy dzień i rozpocznie się kolejna „gra w CP29”.

Jeden zaaresztowanych chłopców wyprowadzany z komisariatu izraelskiej policji.

Jeden z aresztowanych chłopców wyprowadzany z komisariatu izraelskiej policji.

01 (4)

Po kilku godzinach młodzi Palestyńczycy zostali wypuszczeni, bez podania przyczyn ich aresztowania, bez żadnych wyjaśnień.

Po kilku godzinach młodzi Palestyńczycy zostali wypuszczeni, bez podania przyczyn ich aresztowania, bez żadnych wyjaśnień.

Reklamy
Zwykły wpis

One thought on “Hebron – CP 29

  1. Pingback: Aresztowanie 10-latków | olives in hebron

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s