Eid Mubarak

Ostatnie dwa dni spędziłem w Jerozolimie, gdzie poza „służbową” wizytą w PCATI – izraelskiej organizacji przeciwdziałającej stosowaniu tortur – miałem okazję się zrelaksować. Oderwanie od hebrońskiej codzienności było mi niezwykle potrzebne po tym jak jedna z moich znajomych została oblana przez osadników żydowskich wybielaczem, a kolejnego dnia inny znajomy został zatrzymany przez izraelską policję za to, że… był ofiarą ataku tych samych osadników.

Czas relaksu nie trwał jednak długo i już w kilka godzin po powrocie do Hebronu, który mimo wszystko stał się już „moim miastem”, odebrałem telefon z prośbą o jak najszybsze stawienie się na starym mieście. Jak się okazało, w jedno z ważniejszych islamskich świąt – Eid al-Adha – izraelscy żołnierze postanowili wkroczyć do jednego z palestyńskich domów. Oficjalnym powodem było poszukiwanie broni, rzekomo posiadanej przez 14 letniego chłopca.

Całe zajście miało miejsce około godziny 20:30 – broni oczywiście nie znaleziono, lecz młody Palestyńczyk został zatrzymany w pobliskiej bazie wojskowej. Czy i kiedy zostanie wypuszczony? Czy trafi na komisariat policji, czy zostaną mu postawione oficjalne zarzuty – tego nikt nie wie.

Po dwóch nocach spędzonych ze znajomymi, pełnych miłych chwil i radości, miałem zatem brutalne zderzenie z rzeczywistością, w której mam możliwość tu przebywać przez kolejny miesiąc. Niestety większość Palestyńczyków nie ma tego komfortu i nie może wyrwać się stąd nawet na chwilę. Nie dane im jest także spokojnie spędzić świąt. Mimo wszystko Eid Mubarak – Wesołych Świąt dla wszystkich palestyńskich muzułmanów.

Poniżej zdjęcia z aresztowania i widok jednego z pokoi domu po przeszukaniu.
IMG_5463_edited

IMG_5464_edited

IMG_5479_edited

Reklamy
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s