Prezent na Rosz Haszana

Rosz Haszana to pierwszy rok w kalendarzu żydowskim, upamiętniający stworzenie świata i przypominający o sądzie Bożym. Jest to jedno z ważniejszych świąt dla żydów, a synagogi odwiedzają wówczas nawet ci wyznawcy judaizmu, którzy zwykle pozostają oddaleni od obrządków religijnych.
W tym roku Rosz Haszana zacznie się 4 września po zachodzie słońca i celebrowana będzie do końca 6 września.

Z uwagi na doniosłość święta, izraelskie władze kontrolujące strefę H2 w Hebronie – w której większość ludności stanowią Palestyńczycy wyznający islam – postanowiły zrobić „prezent” niewygodnym sąsiadom.

Mimo iż piątek (6 września) jest dla muzułmanów dniem świętym (podobnie jak dla chrześcijan niedziela) władze izraelskie zamknęły im dostęp do hebrońskiego meczetu Abrahama. 5 i 6 września, z uwagi na Rosz Haszana możliwość korzystania ze świątyni (budynek jest podzielony i znajduje się w nim meczet oraz synagoga) będzie miała jedynie społeczność osadników żydowskich, która w świetle prawa międzynarodowego zamieszkują Hebron i jego okolice nielegalnie.

Muzułmanie stanowiący zdecydowaną większość będą musieli trzymać się od świątyni z daleka, bo przecież „stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa”… Na marginesie dodam, że 25 lutego 1994 r. osadnik żydowski – Baruch Goldstein – wdarł się do meczetu Abrahama i otworzył ogień z karabinu maszynowego zabijając 48 modlących się muzułmanów.

Tak więc wszystkiego najlepszego z okazji Rosz Haszana!

wnętrze meczetu Abrahama w Hebronie

wnętrze meczetu Abrahama w Hebronie

Reklamy
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s